Sytuacja w polskich schroniskach

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w około 213 zarejestrowanych polskich schroniskach żyje obecnie ponad 100 tys. zwierząt.

Liczba ta stopniowo rośnie: w 2010 roku liczba psów przebywających w schroniskach wynosiła 98 671, kotów 21 419, w roku 2017 w schroniskach dla zwierząt przebywało 109 962 psów oraz 32 245 kotów.

“Nie, nie dam rady. Serce by mi pękło. Jestem zbyt wrażliwy…”. To najczęściej padająca odpowiedź na pytanie: “Byłeś kiedyś w schronisku?”. Po części to prawda, bo pierwsza wizyta w schronisku najzwyczajniej przytłacza. Każdy wie, że istniejące tam warunki odbiegają w znacznym stopniu od tych domowych: brak ciepłego kąta; zamarznięta woda zimą; przejmujące zimno, przed którym buda z sianem nie chroni zbyt dobrze; tęsknota za człowiekiem. Nic dziwnego, że często urania się łzę podczas pierwszej wizyty w schronisku.

Ale można na to spojrzeć z zupełnie innej strony!

Tej pozytywnej. Dzięki wolontariuszom zwierzęta mają kontakt z człowiekiem, mają zapewniony minimum jeden spacer w tygodniu. Latem są kąpane i czesane. Uczone są prostych komend, chodzenia na smyczy. Te wszystkie działania przełamują monotonię jaka dotyka schroniskowe zwierzęta. Dostarczają im namiastkę miłości. Dzięki kontaktom z wolontariuszami można szybciej zauważyć zmianę w zachowaniu zwierzęcia. Zapewne takie spotkania i możliwość opuszczenia boksu jest bardzo pomocna i sprawia zwierzakom mnóstwo frajdy.

Liczba bezdomnych zwierząt w Polsce rośnie każdego roku. Podobnie jak skala przemocy wobec nich. Wystarczy być w schronisku, w którym jest 200 psów, by zobaczyć, że zwierzęta, które w takim miejscu przebywają, nie mają żadnych szans, żeby być zdrowymi psychicznie. W takich warunkach nie ma szans na socjalizację zwierząt i dobrą opiekę.

Myślisz o związaniu się na całe życie ze zwierzęciem?

Nie kupuj – adoptuj. Zajrzyj na wykaz schronisk w Polsce: http://otoz.pl/schroniska/ lub skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać idealnego towarzysza!